COVID 19
Особливості освітнього процесу в умовах коронавірусу
Що таке новий коронавірус?
Новий коронавірус 2019 року (SARS-CoV-2, або 2019-nCoV) — це новий вірус, який спричиняє розвиток респіраторних захворювань у людей (зокрема гострої респіраторної хвороби COVID-19) та може передаватися від людини до людини. Цей вірус уперше був ідентифікований під час розслідування спалаху в м. Ухань, Китай (грудень 2019 року).
Симптоми
У людини, інфікованої SARS-CoV-2, розвивається респіраторне захворювання різної тяжкості із такими основними симптомами:
У людини, інфікованої SARS-CoV-2, розвивається респіраторне захворювання різної тяжкості із такими основними симптомами:
-
гарячка;
-
кашель;
-
задишка (ускладнене дихання).
Симптоми можуть проявитися через 2–14 днів після зараження новим коронавірусом. У багатьох пацієнтів SARS-CoV-2 спричиняє запалення обох легень.
Як захиститися від інфікування:
-
уникайте близького контакту з тими, хто має гарячку або кашель;
-
не торкайтеся обличчя немитими руками;
-
часто мийте руки з милом чи обробляйте дезінфекційними засобами;
-
ретельно готуйте їжу, зокрема м’ясо і яйця;
-
уникайте незахищеного контакту з дикими та свійськими тваринами.
Як запобігти поширенню інфекції:
-
якщо відчуваєте симптоми респіраторного захворювання, обмежте контакти з іншими людьми і використовуйте захисну маску для обличчя (її слід регулярно заміняти/знезаражувати);
-
якщо ви відвідували країни, де зафіксовано випадки COVID-19, і протягом 2 тижнів після цього у вас виникли симптоми респіраторного захворювання, негайно зверніться по медичну допомогу;
-
під час кашлю та чхання прикрийте рот і ніс зігнутим ліктем чи одноразовою серветкою, після чого викиньте серветку та вимийте руки;
-
дезінфекція поверхонь, яких торкалася інфікована людина.
Де можна відстежувати актуальну інформацію про коронавірус SARS-CoV-2 у світі?
Головний інформаційний ресурс — офіційна сторінка Всесвітньої організації охорони здоров’я, де створене спеціальне сховище даних і актуальних інструкцій з епідеміологічних особливостей, профілактики і клінічного ведення нового коронавірусу. Цю інформацію оновлюють щоденно.
На сайті Європейського центру з профілактики та контролю захворювань є інформація щодо правильного поводження із контактами високого та низького ступенів ризику.
Також була створена онлайн-платформа для відстеження актуальної інформації щодо нового коронавірусу на сайті Університету Джона Гопкінса.
Нова коронавірусна інфекція COVID-19 і грип мають схожу клінічну картину. В обох випадках розвивається респіраторне захворювання, що може мати як легкий перебіг, так і важку форму і навіть призвести до смерті.
У чому схожість?
Новий коронавірус SARS-CoV-2 і віруси грипу передаються краплинним шляхом. Тому запобігти поширенню інфекції допоможуть такі заходи, як гігієна рук і дотримання етикету кашлю: руки треба мити з милом, часто і ретельно, а кашляти і чхати слід у згин ліктя або в одноразову серветку.
У чому відмінність?
Грип має менший інкубаційний період (час від зараження до появи симптомів) і коротший послідовний інтервал (час між послідовними випадками), ніж коронавірусна інфекція.
Послідовний інтервал для COVID-19 оцінюють у 5-6 днів, а для вірусів грипу він становить 3 дні. Це означає, що грип може поширюватися швидше, ніж COVID-19. Передбачається, що інфікована вірусом SARS-CoV-2 людина може заразити від 2 до 2,5 осіб, — це більше, порівняно з грипом. Проте, оцінки як SARS-CoV-2, так і вірусів грипу дуже контекстні та специфічні для часу, що ускладнює прямі порівняння.
Діти є важливими факторами передавання вірусу грипу в суспільстві. Для вірусу SARS-CoV-2 початкові дані показують, що діти інфікуються рідше, ніж дорослі, і частота випадків у віковій групі до 19 років є низькою. Попередні дані, отримані в КНР, показують, що діти заражаються від дорослих, а не навпаки.
-
ПРОЗОРІСТЬ
- Статут закладу
- Ліцензування та атестація
- Кадровий склад закладу
- Мова освітнього процесу
- Програми, що реалізуються
- Структура та органи управління
- Освітня програми
- Академічна доброчесність
- Наявність вакантних посад
- Внутрішня система забезпечення якості освіти
- Підвищення кваліфікації педагогічних працівників
- Правила прийому дітей до закладу
- Доступність для дітей з ООП
- Додаткові освітні послуги
- Вартість харчування дітей
- Запобігання та протидія булінгу
- Звіт керівника
- Правила поведінки здобувачів освіти в ЗДО
- Територія облуговування
- РІШЕННЯ ПЕДАГОГІЧНОЇ РАДИ
- РЕЖИМ ДНЯ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ
- РЕЖИМ ДНЯ ЗДО
- ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ
- БАТЬКАМ
- МЕТОДИЧНА РОБОТА
- ВИХОВНА РОБОТА
- ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ
- ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ
- БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
- COVID 19
- СТОП БУЛІНГ
- ЕЛЕКТРОННІ ВЕРСІЇ ПІДРУЧНИКІВ
- ЦІКАВЕ У ШКОЛІ
- ЦІКАВЕ У ЗДО
- НАКАЗИ З РУХУ УЧНІВ